Eesti Ajakirjanike Liit ja Euroopa Ajakirjanike Föderatsioon Valgevene riiklikust terrorismist


Pressiteade 24.05.2021Eesti Ajakirjanike Liit (EAL) toetab Euroopa Ajakirjanike Föderatsiooni (EFJ) nõuet Valgevene võimudele vabastada kohe eile röövitud ajakirjanik Raman Pratasevich ja ka ülejäänud praegu vahi all olevat 28 ajakirjanikku. EFJ teeb ettepaneku saata Minskisse rahvusvaheline delegatsioon kohtuma vahi all olevate ajakirjanikega ja soovitab algatada rahvusvaheline uurimine karistamaks pressivabaduse ja inimõiguste rikkujaid Valgevenes. EFJ liikmesorganisatsioonid, nende hulgas EAL on valmis jõudumööda kaasa aitama.


EAL kutsub ka Eesti poliitikuid, valitsust ja presidenti üles suurendama survet Valgevene võimudele. „Eesti on ÜROs eest vedanud Valgevene teemat ega tohiks tahaplaanile jääda nüüdki, kui Valgevene võimud on vahistanud opositsioonilise ajakirjaniku pettuse ja piraatluse vahendeid kasutades, “ ütles EALi esimees Helle Tiikmaa.


Eile, 23. mail sundisid Valgevene võimud Kreekast Leetu teel olnud Ryanairi reisilennuki pommiähvarduse ettekäändel tegema Minskis hädamaandumise. Lennuki pardal olnud Valgevene ajakirjanikul Raman Pratasevichil tagasi lennukile minna ei lastud, vaid ta vahistati. EFJ hinnangul on tegemist riikliku terrorismiga ajakirjaniku vahistamiseks, kui Euroopa Liidu sisesel liinil lennanud reisilennuk sunniti militaarsete vahendite abil maanduma väljaspool Euroopa Liitu ja lennukist sunniti väljuma Euroopa Liidu siseliini reisija.


Euroopa Ajakirjanike Föderatsiooni president Mogens Blicher Bjerregård avaldas kahetsust, et rahvusvaheline üldsus ei võtnud kuulda EFJ korduvaid üleskutseid astuda samme Valgevene presidendi Lukašenka inimõigusi ja pressivabadust piiravate tegude vastu. „Viimastel päevadel on Valgevenes vahi alla võetud ajakirjanike arv kahekordistunud ja seetõttu pole Minski pühapäevane samm täiesti ootamatu,” ütles Bjerregård.


EFJ tegevdirektor Ricardo Gutiérrez lisas, et EFJ kutsub üles Euroopa Liitu, Euroopa Nõukogu ja OSCEd Lukašenka ja teiste pressivabaduse ja inimõiguste rikkumistega seotud isikute vastutusele võtmisele konkreetsete sammudega.


Valgevene ajakirjanikevastaste repressioonide kohta saab lisainfot siit.Lisateave:


Helle Tiikmaa

Eesti Ajakirjanike Liidu esimees

eal@eal.ee

+372-5333-9699

Ricardo Gutiérrez

EFJ peasekretär

ricardo@europeanjournalists.org