Pressivabaduse päeva arutelu "Eetikaga kriisis"


Pressiteade 3.05.2022Eesti Ajakirjanike Liit (EAL) tähistab üleilmset pressivabaduse päeva hübriidaruteluga „Eetikaga kriisis“. Arutelu ERRi pressikeskuses ja veebis algab 15.00


”Pressivabadust peaksime meelde tuletama iga päev, mitte ainult täna. Seda ei tohi võtta enesestmõistetavana,“ ütles EALi esimees Helle Tiikmaa. „Aga kui me peame vajalikuks nõuda vabadust, siis on meil ka kohustused. Ajakirjanduseetika, mida iga ajakirjanik teab ja järgib, ongi seetõttu meie tänase arutamise fookus.“


Eesti ajakirjanduseetika koodeksil täitub veerandsada aastat. Meediaõppejõu ja kogenud ajakirjaniku Priit Hõbemäega arutatakse, kas 25 aastat tagasi paika pandud põhimõtted kehtivad ka praegu samal moel, igasuguse ajakirjanduse ja ajakirjaniku puhul, või oleks vaja koodeksit uuendada. Kuidas koodeks kehtib traditsioonilisest (trüki-, raadio- ja teleajakirjandusest) väljaspool ja kuidas? Kuivõrd erineb koodeksi mõju uudisteajakirjanduses ja meelelahutuses?


„Kuigi Eestis on pressivabadusega asjad seni üsna head, on siiski märgatav teatav allamäge minek. Eetikakoodeksi rikkumises süüdistatakse ajakirjanikke aina enam, külvates sel moel usaldamatust ajakirjanduse vastu,“ lisas Tiikmaa. „Praegusel ajal, pandeemia ja nüüd Ukrainas ägenenud sõja ajal on ajakirjanike roll aga eriti tähtis, et kajastada tõepäraselt ja faktidest lähtuvalt teemasid, mis lõhestavad ühiskonda. Seega peame rääkima ka sellest, kes on ajakirjanik ja mis on ajakirjandus."


Arutlusel käsitletakse ka Ukraina ajakirjanike ja Venemaa sõltumatute ajakirjanike võimalusi oma tööd teha. EALi juhatuse aseesimees Ago Gaskov ütles: „Meie tagahoovis käiv sõda, mille hingust ja varju me tajume oma kodutänaval, koduses kohvikus, ühistranspordis, puudutab iga inimest.“ Küsimuse all on, kui vaba on ajakirjandus lahinguväljal või riigis, mis sõjaõudustele kaasa elab? Kas sõda saab kajastada ajakirjanduseetika kõiki sätteid järgides?


Teisalt, kas ajakirjandust saab olla, kui pressivabadust on piiratud äärmuseni? Ukraina vaatenurka esindab Ukraina Ajakirjanike Liidu esimees Sergyi Tomilenko ja Venemaa oma sõltumatu Vene ajakirjanik, veebilehe „Insider“ uudistejuht Timur Olevski. Gruusia kogemusest räägib Tea MariamidzeLisateave:


Helle Tiikmaa

Eesti Ajakirjanike Liidu esimees

eal@eal.ee

+372-5333-9699